0d1766b79430dc3429e86c09354efec6.jpg
3354e8ddd912c90c98b0b8daf8fe727e.jpg
e8f0a010be8100cd4808f739bc54973e.jpg
Faaliyetler

Öğrenciler Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanacak

Sivas İmam Hatipliler Derneği Öncü Akademi komisyonu tarafından hazırlanan çalışma ile İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılacak.
Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kayapınar başkanlığındaki Öncü Akademi Komisyonu ‘Kitap Meclisi’ adı altında yeni bir çalışma başlattı. Öncü Akademi Komisyonu tarafından belirlenen kitaplar, öğrenciler tarafından öğretmenleri rehberliğinde okunacak. Seçilen öğrenciler 15 günde bir kitap okuyacaklar. Proje kapsamında belirlenen her bir öğrenci yıl sonuna kadar ortalama 14 kitap okuyacak.

Öncü Akademi Komisyon Başkanı Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kayapınar, öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması bakımından Kitap Meclisi’nin önemine vurgu yaparak, “Sivas’taki İmam Hatip Liselerinde okuyan seçilmiş öğrencilerimizin, belirlenmiş seçkin kitapları belirli periyoda göre okumasını arzu ediyoruz. Tercih Sizden Destek Bizden kampanyası ile başarılı ve puanı yüksek öğrencilerimizin İmam Hatip Liselerine kayıt yaptırmalarını sağladık Projeye katılan bu 80 öğrencimize Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri kursu düzenledik. Medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Kitap okumadan hayatta gerçek başarı elde edilemez. Bu tür etkinliklerle öğrencilerimizin akademik seviyelerinin yanısıra kültürel ve ahlaki hasletlerinin de ideal seviyeye ulaşmasını amaçlıyoruz.” dedi.
Öncü Akademi Kitap Meclisinin tanıtımını yapan Öncü Akademi komisyonu sorumlusu Şemsi Sivasi Ortaokulu Müdürü Abdulkadir Selvi ise öğrencilerin geleceği için umut verici olan bu projenin imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin seçkin kitapları belirli periyotlara göre okumasını ve öğrencilerin ‘kitap ve okumak’ zemininde buluşturulmasını hedeflediklerini ifade etti. Selvi, “Öğrencilere, Öncü Akademi Komisyonu olarak belirlediğimiz farklı tür ve kategorideki kitaplar 15 günde bir kitap hedefi ile okutulacaktır. Bu da ayda iki kitap, öğretim yılı sonuna kadar onlarca kitap okumuş olma anlamına geliyor. 4 yılın sonunda ise yüzlerce kitap hedefine ulaşılmış olacaktır. Bu kitap yolculuğunda bizlere destek veren öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.
Sosyal ve kültürel etkinliklere süreç içerisinde daha fazla yoğunlaşacaklarını vurgulayan Selvi, 3 ayda bir düzenli olarak Kitap Meclisi’ndeki öğrencileri önemli şair-yazarlarla buluşturacaklarını da sözlerine ekledi.