0d1766b79430dc3429e86c09354efec6.jpg
3354e8ddd912c90c98b0b8daf8fe727e.jpg
e8f0a010be8100cd4808f739bc54973e.jpg
Faaliyetler

Abdussamed ŞİMŞEK EĞİTİM SEMİNERİ

Sivas İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen eğitim seminerleri kapsamında Sivas’a gelen Konya Rıbat Vakfı Onursal Başkanı Eğitimci-Yazar Abdullah Büyük, hemşerileriyle buluştu.

                                                                                                           

  Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Benim Ailem” projesini hayata geçirdikten sonra eğitimlere başlayan Sivas İmam Hatipliler Derneğinin konuğu Eğitimci –Yazar Abdullah Büyük oldu.

Belediye Nikah Salonunda gerçekleştirilen program İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ali Bayram’ın Kuranı kerim tilavetiyle başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkanı Abdussamet Şimşek, dernek olarak ailelere büyük önem verdiklerini söyledi. Aile ve Gençlik konularında değerli eğitimci ve hocaları Sivaslılarla buluşturmaya devam edeceklerini vurgulayan Şimşek, aileler ve gençlerin tehdit eden unsurların arttığına dikkat çekerek kuşaklar arası çatışmaların da fazla olduğunu kaydetti. Şimşek ayrıca derneğin çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Sivas’a 4 yıl aradan sonra ikinci kez gelen Konya Rıbat Vakfı Onursal Başkanı Abdullah Büyük ise İslam’da Aile ve Sosyal Hayatın önemini anlattı.

Kur’anı kerimden ayet ve hadislerle ailenin önemine vurgu yapan Büyük, boşanmaların son yıllarda arttığını ve yapılan araştırmalarda bir yılda 150 bin ailenin boşandığını söyledi.

Ayet ve hadislerde evlilik ve nikahın önemine vurgu yapan Büyük, “”Aile Allahın varlığını kanıtlayan bir ayettir. Evlilikte bir ayettir. Özellikle gençler kesinlikle filört yapmamalıdır. Flört yapanlar genellikle saatli bombaya benzerler. Bu nedenle buna benzer tehlikelerden uzak durmalıyız. Bir evde selam çok önemlidir. Aile içinde kadının kocasına, kocasının da eşine sorumlulukları vardır. Evlilikle eşler birbirlerine yardımcı olmalıdır. Çiftler eşlerine ve çocuklarına olan görevlerini ihmal etmemelidir. Zamanlarımızı ailelerimizde geçirmeye gayret gösterelim. Evlerimizde olan olumsuz virsleri temizleyelim. Ailenizle ve çocuklarınızla vakit geçirin”.dedi.

 

Rıbat Vakfı Onursal Başkanı Abdullah Büyük, ailenin fertlerini bağrına basan, hem eğiten, hem de birleştirici özelliği bulunan bir kurum olduğunu dile getirerek aile içi münasebetler, eşlerin birbirine karşı görevleri, nasıl davranmaları gerektiği konularında bilgi verdi

 

Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkanı Abdussamet Şimşek ve Milli Eğitim Müdürü Zekeriye Çınar , Abdullah Büyük’e rahle  Kur’anı Kerim Hediye ettiler.

 

 

                                                                                  Abdussamet Şimşek

                                                                       Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkanı